piątek, 15 października 2010

ŚLUBOWANIE

KTO TY JESTEŚ ?
POLAK MAŁY
JAKI ZNAK TWÓJ ?
ORZEŁ BIAŁY ...
      Jak godnie być Polakiem - czuć przywiązanie i miłość do ojczyzny, mieć świadomość narodową , szanować język ojczysty. Od wielu pokoleń „Katechizmu polskiego dziecka” uczą rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Maluchy w przedszkolu  kształtują postawę patriotyczną poprzez poznanie swojego otoczenia, naukę wierszy i piosenek. Poznają symbole narodowe, wskazują na mapie stolicę Polski oraz najdłuższe rzeki- Wisłę i Odrę. Słuchają uważnie legend o „Warsie i Sawie”, „Lechu, Czechu i Rusie”. Poznają polską tradycję poprzez kontakt ze sztuką. Uczą się tańców ludowych oraz biorą udział w ważnych uroczystościach. Ślubowanie, które miało miejsce w listopadzie było wspaniałą okazją do zaprezentowanie swoich umiejętności, zaśpiewania hymnu z powagą, złożenia przysięgi „dzielnego wzorowego przedszkolaka” oraz małego patrioty. Uroczystość miała charakter rodzinny i pozostawiła wiele miłych wspomnień. Dzieci otrzymały dyplomy pamiątkowe, płyty z piosenkami oraz MEGA KREDKĘ. 

Nie zabrakło słodkości ufundowanych przez Radę Rodziców. Warto pamiętać, że przedszkole to miejsce wyjątkowe w którym zarówno jest czas na zabawę jak i naukę.



poniedziałek, 11 października 2010

PRZEDSZKOLAKI Z MIKSTATU W BISKUPICACH


    Jesienią odbyło się spotkanie z leśniczym panem Marianem Sójką z Nadleśnictwa Biskupice w towarzystwie Pani Jesieni. Z zaproszenia skorzystali także przedszkolacy grupa Kubusia z Mikstatu. Uroczystość miała na celu przedstawienie uroków polskiej jesieni oraz kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody i los zwierząt podczas zimy. Chętnie wysłuchaliśmy opowiadań leśniczego o swojej pracy, o zwyczajach wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Kasztanowy świat”. I tym razem jesień hojnie obdarzyła nas swoimi darami, kolorowymi liśćmi, jarzębiną oraz kasztanami. Uczniowie korzystając z naturalnego materiału przyrodniczego wykonali pomysłowe prace. Powstały barwne twory między innymi leśne duszki, ludziki i zwierzątka. Wyróżniono pajęczynę autorstwa Jakuba Komina oraz strażnika lasu Gracjana Szwejdy. Najciekawszą pracę z dedykacją i podziękowaniem za lekcję przyrody sprezentowaliśmy panu leśniczemu. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek, a wystawę podziwialiśmy przez długi czas. Członkowie koła artystycznego przygotowali program o tematyce jesiennej. Mieliśmy okazję wysłuchać wiersze i piosenki, a także obejrzeć spektakl pt. „Co słychać jesienią u naszych leśnych przyjaciół?” Dowiedzieliśmy się dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. W dniu tym każdy delektował się słodkim kasztankiem.
Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przystąpili do zbiórki kasztanów i żołędzi z myślą o zwierzętach zimą. W nagrodę pan Marian przekazał fundusz na zakup pomocy dydaktycznych. Mamy okazję raz jeszcze serdecznie podziękować za miłą i owocną współpracę i z niecierpliwością czekamy na wizytę- tym razem w leśniczówce.